понедељак, 24. новембар 2014.

Ovčarsko kablarska klisura

Ovčarsko kablarska klisura se nalazi u zapadnoj Srbiji između Čačka i Požege. Udaljena je 15 km od Čačka i 18 km od Požege. Uklještena je između planinskih masiva Ovčara, 985 m i Kablara 889 metara nadmorske visine. Klisura je dugačka približno 20 kilometara i kroz nju protiče Zapadna Morava. Odlikuje se uklještenim meandrima koji su napravile strme padine Ovčara i Kablara.
U klisuri se nalaze dve brane ispred kojih se stvaraju akumulaciona jezera. Na ulazu u klisuru, 1951. godine je izgrađena brana "Ovčar Banja" u čijoj blizini se nalazi istoimeno naselje. Nizvodno, u blizini sela Međuvršje 1954. godine je izgrađena brana visine 30 metara i dužine 190 metara. Brana se nalazi na samom izlasku iz klisure i potopila je brzake Zapadne Morave praveći veštačko jezero celom dužinom klisure.
Klisura predstavlja predeo vredne pejzažne raznolikosti i lepote. Na njenom području se nalazi raznovrsna flora i fauna, a takođe predstavlja i predeo kulturno istorijskog nasleđa sa brojnim manastirima koji se nalaze u njoj.
U klisuri se nalazi Ovčar banja na nadmorskoj visini 278 metara. U njoj se nalaze izvori vode bogate sumporom temperature 37,5° Celzijusa. Ovčar banja je poznata po lečenju reumatizma, neuro i kožnih oboljenja.
Fotografije iz 2015. godine
Menadri Zapadne Morave
Mečkovo brdo i magla
Repetitor kod manastira Ilinje u magli
Repetitor kod manastira Ilinje i Manastir Blagoveštenje obasjan jutarnjim suncem






уторак, 18. новембар 2014.

Mučanj

Mučanj je kraška planina u zapadnoj Srbiji. Mučanj je vidok 1534 metra, kažu da je ime dobio zato što se Sv. Sava silno namučio dok se nije popeo na njega. I stvarno je dosta strm, nije se baš lako popeti na njega. Nešto ispod vrha se nalaze Savine vode. Izvor, je dobio ime opet po Sv. Savi koji je ožedneo penjući se na planinu pa se molio da mu Bog da vode. Njegov konj je udario kopitom o zemlju i voda je potekla.
Mučanj se nalazi na putu Prilike - Kokin Brod, nedaleko od sela Katići. Okružen je planinama Javor i Murtenica. Murtenica je na gornjoj fotografiji i na donje dve.
Toponimi za vrh Mučnja - 1534 metra su "Klekov vrh", a nailazi se i na naziv "Jerinin grad". Zašto je Jerinin grad, ne znam, nema gore nikakvog grada. Ali zato ima dosta kleka na padinama Mučnja, pa je naziv Klekov vrh sasvim logičan. Mučanj je krečnjačkog sastava, i ispod vrha je plato sa vrtačama dubokim 10- 15 metara i dosta širokim od 30 do 50 metara.



недеља, 16. новембар 2014.

Krcko Oraščić

Petar Ilič Čajkovski
Krcko Oraščić
Carski ruski balet

Koreograf: Parijus Petipa i Lev Ivanov
Solisti:  Lina Seveliova (Lina Seveliova)
               Nariman Bekžanov (Nariman Bekzanov)
 Stariji igrači su članovi Ruskog carskog baleta, dok su deca iz baletske škole centra za kulturu iz Smedereva. 







Priča koju je napisao Ernst Theodor Amadeus Hoffmann pod nazivom Krcko Oraščić i Kralj Miševa (The Nutcracker and the Mouse King) 1816. godine. inspirisala je libreto koga su napisali Marius Petipa i Lev Ivanov, premijerno je izveden 18. decembra 1892. godine u Marinski teatru u Sankt Petersburgu.
U početku ovaj balet nije imao većeg uspeha, ali je enormnu popularnost stekao 1960. godine i sada više baletskih ansambala izvodi ovaj libreto širom sveta uglavnom za vremebožićnih praznika. Američke baletske trupe ostvaruju 40% prihoda samo od izvođenja ovog baleta.






Hofmanova priča, postala je osnova radnje poslednjeg baleta Čajkovskog. U zrelom dobu, 1891. godine, nedugo pre njegove smrti, Čajkovski otelotvorio je u svom radu novu temu – otvaranje sveta na ivici mladosti. Shvaćen kao dečji ekstravagantni balet Krcko Oraščić bio je lirska i filozofske poema i značajno delo koje je otvorilo nove puteve u baletskoj umetnosti poznog 19. i ranog 20. veka.