недеља, 28. септембар 2014.

Memorijalni kompleks Kadinjača

Na četrnaestom kilometru magistralnog puta Užice Bajina Bašta, nalazi se selo Kadinjača. Na prevoju, gde se put odvaja za Ponikve i Taru, nalazi se uzvišenje nadmorske visine 795 metara gde se nalazi memorijalni kompleks Kadinjača.
Memorijalni kompleks predstavlja piramida kosturnica koja je otkrivena 29. novembra 1952. godine autora Stevana Živanovića, vajara iz Beograda i nove spomeničke kompozicije, rad Miodraga Živkovića koja je otkrivena 23. septembra 1979. Iste godine je memorijalni kompleks Kadinjača proglašen za nepokretno kulturno dobro od izuzetnig značaja.

Rođena zemljo, jesi li znala
— tu je pogin'o bataljon ceo;
crvena krv je procvetala
kroz snežni pokrov, hladan i beo.
Noću je i to zavej'o vetar.
Ipak, na jugu vojska korača:
Pao je četrnaesti kilometar,
al' nikad neće — Kadinjača!


Odlomak poeme "Kadinjača" 
Slavko Vukosavljević

Spomenik je posvećen borcima užičkog Radničkog bataljona, Posavcima i Orašanima koji su se žrtvovali 29. novembra 1941. godine štiteći odstupnicu glavnini partizanskih snaga iz Užica ka Sandžaku. Prostire se na površini od 15 ha.
U sklopu spomeničkog kompleksa, nalazi se Spomen-dom namenjen prihvatu posetilaca radi pružanja informacija o spomeniku i borbi na Kadinjači. U jednoj od izložbenih sala smeštena je postavka "Užički kraj u NATO agresiji na SR Jugoslaviju".
















среда, 3. септембар 2014.

Seoske crkve u Šumadiji i Zapadnoj Srbiji


Crkva u Lipama
Crkva u Kniću
Crkva u Bumbarevom Brdu
Crkva u Bresnici
Crkva brvnara u Sečoj reci
Crkva u Sečoj reci

Crkva u Brezni

Preljina, Crkva Sv. Joakima i Ane podignuta 1930. godine



Crkva u Jarmenovcima

Prethodne tri fotografije:
Hrаm Sv. Kozme i Dаmjаnа, Azanja, grаđen 1884/85.
Proglаšen zа spomenik velike kulturne vrednosti 2000.
Crkva u Vranovu je podignuta prema nekim podacima po kopiji projekta arhitekata Jovana Ilkića i Aleksandra Bugarskog iz 1883. godine za crkvu u Žlni kod Knjaževca, s tim da je u odnosu na nju ovde izveden masivan zvonik iznad zapadnog pročelja.
Kombinovanjem elemenata srpske i vizantinske arhitekture uz jasan uticaj i Hanzenove škole, vranovska crkva je izvedena kao jednobrodna građevina skromnih dimenzija. Prostorno je podeljena na naos na koji se sa istočne strane nadovezuje oltarska apsida, dok je iznad zapadnog pročelja izveden masivan zvonik pravougaone osnove. Obradu fasade karakteriše polihromija dobijena alteracijom horizontalnih pojaseva crvene i oker boje, kao i skromna obrada prozorskih otvora u vidu monofora i bifora i ulaznih portala.
Unutrašnjim prostorom crkve dominira ikonostasna pregrada izvedena u klasicističkom duhu. Ikone na njoj rađene tehnikom ulje na platnu, rad su nepoznatog autora.
Crkva u Vranovu je spomenik kulture.
Crkva u Vranovu


Crkva u Vodnju



Prethodne dve fotografije: Crkva u Malom Orašju




Prethodne tri fotografije: Crkva manastira Ilinje na Kablaru.


Crkva u Staparima


Crkva u Selu Jagoštica na Tari


Crkva u selu Rastište na Tari


Crkva u Trešnjici


Crkva u selu Markova Crkva





Prethodne četiri fotografije: crkva u selu Dubona između Smedereva i Mladenovca.


Crkva u selu Pavlica
Crkva Stara Pavlica