петак, 3. фебруар 2012.

Crkve u Beogradu

Gradnja Saborne crkve Sv. arhangela Mihaila započeta je 1837, a završena 1840. godine po nalogu kneza Miloša Obrenovića. Sagrađena je na temeljima stare crkve iz 1728. godine. Sabornu crkvu je projektovao pančevački graditelj A. F. Kverfeld. Arhitektonski je oblikovana u stilu klasicizma, sa elementima baroka, kao jednobrodna građevina sa visokim zvonikom na zapadu.
Opremanje i dekorisanje unutrašnjosti izvedeno je između 1841. i 1845. Duborezni pozlaćeni ikonostas izradio je vajar Dimitrije Petrović. Unutrašnjost crkve, kao i ikone je oslikao Dimitrije Avramović, jedan od najznačajnijih srpskih slikara 19. veka, formiran pod uticajem bečke umetničke akademije i nazarenskih shvatanja u crkvenom slikarstvu.
Saborna crkva u Beogradu spada među najveće crkvene građevine podignute u Kneževini Srbiji. Vezuje se za prelomnu etapu u razvoju srpske umetnosti 19. veka i njeno približavanje zapadnoevropskim tokovima. Značajna je i kao katedralni hram grada za koji su vezani mnogi istorijski događaji iz prošlosti Beograda i Srbije.

Arhitektura Beograda - stambene zgrade

Zgrada na uglu Tadeuša Košćuška i Cincar Janka preko puta Kalemegdana.


четвртак, 2. фебруар 2012.

Harold i Mod - 2010

Kolin Higins
Harold i Mod
Beogradsko dramsko pozorište

Režija - Milan Karadžić
Dramaturg - Milena Depolo
Scenograf - Geroslav Zarić
Kostimograf - Jelena Stokuća
LICA:
Mod - Milena Dravić
Harold - Petar Benčina
Gđa Čejzn - Vesna Čipčić
Mari sobarica - Ivana Nikolić
Doktor - Ljubomir Bandović
Sveštenik - Slobodan Ćustić
Inspektor Bernard - Dragan Petrović Pele
Silvija - Jelisaveta Orašanin
Roz - Danina Jeftić
Nensi - Nađa Maršićević
Dopl inspektorov pomoćnik - Mateja Popović

Premijera predstave Harold i Mod odigrana je u Beogradskom dramskom pozorištu dva meseca posle izvođenja na Brodveju, 23.marta 1980. godine u režiji Paola Mađelija. U glavnim ulogama bili su Tatjana Lukjanova ( Mod ), Milan Erak ( Harold ), Žiža Stojanović ( gospođa Čejzn ). Posle smrti Milana Eraka, Harolda je igrao Slobodan Beštić, a predstava je bila na repertoaru do 2003. kada je preminula Tatjana Lukjanova.